تاریخ انتشار : شنبه 11 تیر 1401 - 20:36
کد خبر : 289

کمبود نقدینگی چالش دامپروری گلستان

کمبود نقدینگی چالش دامپروری گلستان
عدم پرداخت مطالبات دامداران توسط شرکت های لبنیاتی، حذف ارز و خرید نقدی نهاده دامی سبب شده صنعت دامپروری گلستان با بحران جدی و کمبود شدید نقدینگی روبه رو شود.

به گزارش نیوز آرنا ؛ حذف ارز ترجیحی و افزایش چندین برابری قیمت سبب شده که صنعت دامپروری گلستان با کمبود شدید نقدینگی مواجه شود.

از طرف دیگر صنایع فرآورده‌های لبنی نیز مطالبات دامداران را بعد از گذشت سه ماه هنوز پرداخت نکردند.

پرداخت زمان بر وجه شیر توسط کارخانه‌ها و در عین حال خرید نقدی نهاده‌های دامی که نقدینگی سنگینی را به خود اختصاص می‌دهد، سبب شده صنعت دامپروری در ورطه ورشکستگی قرار بگیرد.

دامداران گلستانی با کم کردن وعده غذایی دام و کاهش تولید شیر تاکنون این مسئله را مدیریت کرده اند، اما هر چه به جلو می‌رویم مسئله بغرنج‌تر شده و دولت نیز تاکنون راهکار مناسبی برای برون رفت از این مسئله ارائه نداده است

اگر چه دولت برای اینکه دامداران با حذف ارز ترجیحی با مشکل مواجه نشوند تسهیلات بانکی با سود ۱۰ درصد را در نظر گرفته اما با توجه به اینکه دریافت تسهیلات از بانک‌ها نیازمند طی مراحل قانونی و زمان بر است تاکنون تعداد کمی از دامداران گلستانی موفق به دریافت این تسهیلات شده اند.

همه اینها سبب شده که دامداران گلستانی شاهد نابودی این صنعت باشند، آنها حتی موفق نشدند در این شرایط سخت وجه شیرهای خامی که به کارخانه‌ها تحویل دادند را وصول کنند.‌

آخرین دریافتی وجه شیر مربوط به اسفند ماه سال گذشته است

در همین خصوص گفتگویی داشتیم با یک دامدار گلستانی، دامداری که از حمایت‌های دولت و مسئولان ناامید شده و حرف زدن در این مورد را بی فایده می‌داند.

محسن عابدینی دامدار صنعتی گلستان گفت: بارها مشکلات را مطرح کردیم اما راهکاری برای آن پیدا نشد و هر روز شرایط بدتر از روز دیگر می‌شود، انگیزه‌ای برای حرف زدن در این خصوص ندارم.

وی ادامه داد: به دلیل قیمت بالا و نبود نقدینگی برای تأمین نهاده، ناگزیر به فروش دام سنگین و خرید خوراک برای زنده نگه داشتن دیگر دام‌ها هستیم.

وی اظهار کرد: ۳۲۰ رأس گاو دارم که به خاطر نبود نهاده دامی، خوراک و شیردهی آنها را به کمتر از نصف رسانده‌ام تا بتوانم حیات آنها را حفظ کنم.

این دامدار صنعتی گلستان افزود: از فروردین ماه، پول نهاده را واریز کردیم اما هنوز نهاده‌ای به ما تحویل داده نشده و تنها جو در اختیار دامدار قرار دادند و سویا و ذرت را به ما ندادند.

وی ادامه داد: علاوه بر این کارخانه‌ها نیز نسبت به پرداخت مطالبات دامداران اقدامی نداشتند و آخرین دریافتی ما مربوط به ۱۸ اسفند ماه سال گذشته است.

کارخانه‌ها وجه شیر دامداران را پرداخت نکردند

رئیس تعاونی گاوداران صنعتی گلستان در این مورد گفت: دامداران گلستانی هنوز مطالبات خود را از سه ماه گذشته از کارخانه‌های فرآوری شیر دریافت نکرده اند و در کنار آن نیز هنوز کارخانه‌ای پول شیر ۱۲ هزار تومانی به دامدار نداده است.

محمد تیموری افزود: در گلستان ظرفیت ۱۵۰ تن روزانه تولید شیر وجود دارد که به شرکت‌های داخل استان و یک شرکت خارج از استان تحویل می‌دهیم.

رئیس تعاونی دامداران گلستان یادآور شد: تنها یک دامدار ما بیش از هشت میلیارد تومان از این کارخانه‌ها مطالبه دارد، اما هنوز پرداخت نشده و ما در بدترین شرایط ممکن به سر می بریم.

تیموری متذکر شد: هنوز مطالبات سه ماه پیش، شیر کیلوی شش هزار تومان را دریافت نکردیم و الان چطور باید نهاده دامی کیلویی بیش از ۱۲ هزار تومان را تهیه کنیم؟

نبود نقدینگی اصلی ترین مشکل کارخانه‌های فرآوری شیر گلستان

برای اینکه از وضعیت پرداختی کارخانه‌های لبنی باخبر شویم و این مسئله را مورد بررسی قرار دهیم گفتگویی با «نقی اسدی»، مدیر صنایع غذایی جهاد کشاورزی گلستان داشتیم.

اسدی در خصوص پرداخت مطالبات کارخانه‌ها به دامداران گفت: هشت شرکت فرآورده لبنی زیر نظر جهاد کشاورزی مطالبات دامداران را به موقع پرداخت می‌کنند.

وی افزود: با توجه به کوچک مقیاس بودن، این کارخانه‌ها مشکل تأمین نقدینگی و سرمایه در گردش دارند که تلاش شده تسهیلاتی برای آنها در نظر گرفته شود.

این مسئول با اشاره به اینکه بیشتر خرید شیر توسط شرکت‌های بزرگ لبنی انجام می‌شود، افزود: کارخانه‌های بزرگ فرآورده‌های لبنی زیر نظر صنعت، معدن و تجارت مشغول فعالیت هستند.

کارخانه‌ها برای خرید شیر با مشکل مواجه هستند

از آنجایی که نتوانستیم به جواب سوال خود برسیم به سراغ سرپرست صنعت، معدن و تجارت گلستان رفتیم تا بدانیم آیا نظارتی بر عملکرد این کارخانه و پرداخت به موقع مطالبات دامداران وجود دارد.

درویشعلی حسن زاده اظهار کرد: کارخانه‌های شیر با مشکلاتی مواجه هستند، اما با همه این مشکلات به دلیل اینکه دامدار با مشکل مواجه نشود شیر خام را خریداری می‌کند.

وی با بیان اینکه سال هاست که کارخانه‌ها و دامداران به این صورت با هم همکاری دارند، خاطرنشان کرد: اگر کارخانه‌ها، شیر را تحویل نگیرند اتفاق ناگواری برای دامداران خواهد افتاد.

سرپرست صنعت، معدن و تجارت گلستان با بیان اینکه کارخانه‌ها در بدترین شرایط اقتصادی باز هم اقدام به خرید شیر دامداران داشتند، ادامه داد: زمانی که توقف خرید و فروش داشتیم کارخانه‌ها ریسک کردند و شیر خام را از دامدار خریداری و تبدیل به پودر شیر خشک کردند تا شاهد برگشت شیر دامداران و فاسد شدن آن نباشند.

به گزارش خبرنگار مهر، کارخانه‌های لبنی اگر شیر دامداران را خریداری نکنند محکوم به تعطیلی هستند، با این حال به نظر می‌رسد عزم مدیران برای حل بحران لبنیات جدی نیست.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

اخبار فناوری

اخبار سیاسی